روش های تشخیص فیلتر روغن اصل از تقلبی

مطالعات انجام شده در زمینه نقش فیلتر در حفظ سلامت موتور انواع خودرو نشان می‌دهد که فیلترهای روغن فیک آسیب‌های جبران‌ناپذیری به موتور ماشین وارد می‌کنند. در فیلترهای تقلبی معمولا دریچه بایپس همیشه باز بوده و مانع فیلتراسیون صحیح روغن موتور می‌شوند. بنابراین تشخیص فیلتر روغن اصل از تقلبی بسیار مهم بوده و باید در زمان خرید این محصول دقت زیادی کرد که در صورت استفاده فیلتر از یرند فیلتر البرز دیگر نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

برخی از فیلترهای تقلبی به دلیل طراحی غیر اصولی خیلی راحت قابل شناسایی هستند، ولی در برخی موارد این قطعات با مهارت بالا ساخته می‌شوند که تشخیص فیک بودن آن‌ها کار بسیار دشواری خواهد بود. ما در این مقاله از وبسایت البرز فیلتر سعی داریم روش‌هایی تشخیص فیلتر روغن اصل از تقلبی را معرفی کنیم و به شما کمک کنیم تا یک فیلتر اصل و باکیفیت را برای خودروی خود انتخاب و خرید کنید.

کاربرد فیلتر روغن و چگونگی عملکرد آن

قبل از اینکه درمورد تشخیص فیلتر روغن اصل بحث کنیم، بهتر است بدانیم که یک فیلتر چه نقشی در اتومبیل داشته و چگونه کار می‌کند. این قطعه بخش مهمی از موتور خودرو به‌شمار می‌آید که شرایط لازم برای حرکت نرم و سریع موتور را فراهم می‌کند. فیلتر روغن عمل تصفیه روغن موتور را بر عهده داشته و هر ناخالصی و ذرات خارجی که از موتور ماشین جدا شده و وارد روغن می‌شوند را جدا می‌کند.

این ذرات ریز که اغلب فلزات زنگ‌زده هستند اگر توسط فیلتر جدا نشوند، در موتور توسط روغن چرخش کرده و احتمال اینکه دریچه پیستون را مسدود کنند زیاد است. پس از مدتی که از عمر فیلتر روغن می‌گذرد این قطعه حجم زیادی از آلاینده‌ها را در خود جمع کرده و عملکرد واقعی خود را از دست خواهد داد و در این شرایط تعویض فیلتر اقدامی ضروری خواهد بود.

شناسایی فیلتر روغن اصل از تقلبی

برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن فیلتر روغن چند روش مقایسه‌ای وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها متوجه کیفیت فیلتری که خرید کرده‌اید شوید. توجه داشتن به این روش‌ها از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است؛ چراکه فیلتر روغن از موارد بسیار کاربردی در خودرو است. در ادامه به این موارد پرداخته می‌شود.

1- مشخصات ظاهری

اگر می‌خواهید از این روش متوجه اصل بودن فیلتر روغن شوید به این موارد توجه کنید.

  • کیفیت بسته‌بندی: بررسی مشخصات بسته‌بندی فیلتر روغن یک راهکار مناسب برای تشخیص اصل یا فیک بودن آن است. در انواع فیک به طراحی بسته‌بندی و جزئیات مربوط به آن زیاد توجه نمی‌کنند.
  • جزئیات محصول: کد محصول یکی دیگر از مشخصات ظاهری است که برای هر فیلتر روغن به‌صورت اختصاصی روی آن حک می‌شود. در نمونه‌های تقلبی به دلیل عدم آشنایی تولیدکننده با استانداردهای کدگذاری، احتمال اینکه کدهای دقیقی روی محصول حک نشود، زیاد است. بنابراین می‌توانید در سایت تولیدکننده اصلی این کدها را بررسی و چک کنید.
  • رنگ: رنگ و جنس مواد اولیه نیز در نمونه تقلبی و اصل متفاوت بوده و اگر از مواد پلاستیکی در ساخت استفاده شود، تشخیص آن کار دشواری نخواهد بود.

2- کیفیت ساخت

برای مطمئن شدن از کیفیت ساخت محصول مدنظرتان، این موارد را باید مورد بررسی قرار دهید تا پس ار خرید، به نتیجه مطلوب دست یابید.

  • کیفیت واشر: کیفیت واشر فیلتر روغن اصل بسیار بالا بوده و در مقابل دما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و بدون هیچگونه نشتی کار خواهد کرد. ولی نوع تقلبی بی‌کیفیت و نازک بوده و در صورت بالا رفتن دما، احتمال نشت روغن بالا است.
  • کیفیت درزهای واشر: واشر توسط درزها به بدنه فیلتر متصل می‌شود. در فیلترهای تقلبی این درزها نازک و برش خورده هستند؛ این درحالی است که فیلتر اصل لبه‌هایی کاملا گرد شده به سمت داخل داشته و تیز نیستند.
  • کیفیت دریچه بایپس: از بهترین راه‌های تشخیص فیلتر روغن اصل از فیک، بررسی دریچه بایپس است. در انواع تقلبی کیفیت این دریچه پایین بوده با اصلا فاقد دریچه است.
  • کیفیت کاسه فیلتر: کاسه فیلتر بی‌کیفیت نیز از نشانه‌های تقلبی بودن آن است. در انواع فیلتر تقلبی کاسه از ضخامت بالا برخوردار بوده و کیفیت ساخت مطلوبی ندارد.
  • کیفیت کاغذ فیلتر: جنس کاغذ فیلتر در انواع غیر اصل از مرغوبیت پایینی برخوردار بوده، ضمن اینکه چین‌های این کاغذ با فاصله کمتری از هم قرار گرفته و فشردگی آن‌ها کمتر است.

3- کیفیت فیلتر

اگر بخواهیم کیفیت فیلتر را یک روش برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن در نظر بگیریم، این موارد را باید بررسی کنیم.

  • عملکرد فیلتر: در ساخت فیلتر اصل استانداردهای کنی و کیفی رعایت شده و عملکرد بهتری نسبت به نوع تقلبی دارد، این در حالی است که در ساخت فیلتر تقلبی به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها بیشتر جنبه کمی آن در نظر گرفته می‌شود. فیلترهای غیر اصل قابلیت حذف تمام آلاینده‌ها را نداشته و روغن خارج شده از آن‌ها حاوی ذرات آلاینده است.
  • طول عمر فیلتر: فیلتر روغن اصل طول عمر بیشتری داشته و معمولا عملکرد آن نسبت به نوع تقلبی در یک بازه زمانی یکسان بهتر است.

4- هزینه فیلتر

قیمت فیلتر تقلبی نسبت به نوع اصل کمتر بوده و در صورت مشاهده این موضوع می‌توانید به اصل بودن آن شک کنید. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که گاهی فروشنده فیلتر تقلبی محصول خود را با قیمت بالا عرضه می‌کند و این راهکار نمی‌تواند روش دقیقی برای تشخیص فیلتر روغن اصل از فیک باشد. شرکت البرز فیلتر از تولیدکنندگان انواع فیلتر خودرو نظیر فیلتر روغن بنز و فیلتر روغن ایسوزو است و محصولات باکیفیتی را عرضه می‌کند. برای خرید انواع فیلتر روغن برای خودروی خود می‌توانید به سایت این مجموعه مراجعه کنید.

آسیب ‌های ناشی از استفاده از فیلتر تقلبی

اگر در شناسایی فیلتر اصل از تقلبی مهارت نداشته باشید و یک نمونه تقلبی را در خودرو خود به‌کار ببرید، این آسیب‌ها به وسیله نقلیه شما وارد خواهد شد.

1- مسدود شدن فیلتراسیون روغن

2- آسیب به موتور

3- کاهش عمر مفید ماشین

اگر قصد خرید یک فیلتر اصل و باکیفیت دارید یا اینکه در تشخیص اصل و تقلبی بودن فیلتر روغن مهارت کافی ندارید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید و برای خرید فیلتر روغن اتوبوس اسکانیا و ولوو مشاوره راهنمایی لازم را دریافت کنید.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با روش‌هایی کارآمد برای تشخیص فیلتر روغن اصل از غیر اصل آشنا کنیم و اشاره کردیم که یک فیلتر تقلبی چه آسیبی به ماشین شما وارد می‌کند. با وجود تمام موارد ذکر شده برای شناسایی یک محصول اصل، باز هم امکان خطا وجود داشته و شما برای اطمینان از خرید خود باید یه یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید تا ضمن خرید فیلتر روغن اصل، از کیفیت و کارایی آن مطمئن شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های درج شده در این وبسایت با کارشناسان مجموعه البرز فیلتر در ارتباط باشید.

 

admin
ارسال دیدگاه