نقش فیلتر روغن در خودرو چیست؟

روغن موتور یکی از اساسی‌ترین اجزای مکانیزم‌های مکانیکی و صنعتی به‌شمار می‌رود. بدون روغن موتور هیچ کدام از سیستم‌های مکانیکی و صنعتی مانند موتور خودرو و سایر دستگاه‌ها نمی‌توانند بر نیروی اصطکاک بین قطعات غلبه کنند و کار خود را به بهترین شکل انجام دهند. به دلیل اینکه کیفیت روغن استفاده شده در موتور خودرو در اثر نفوذ ذرات ناخالصی افت نکند، از فیلتر روغن استفاده می‌شود.

فیلتر روغن این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان برای دوره‌های مشخص از روغن تمیز و باکیفیت داخل خودروی خود بهره برد. از این برای آشنایی بیشتر با فیلتر روغن پژو، ساینا و فیلتر روغن پرشیا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مزایای فیلتر روغن و اهمیت آن در خودرو

وجود فیلتر روغن در خودرو اهمیت بسیار زیاد و مزایای زیادی دارد که از از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه روغن موتور از آلودگی

طبیعتا در هر جایی که پای سوخت و هوا در میان باشد و نتیجه‌ای مانند احتراق حاصل شود، حجم بسیاری از گرد و غبار، کربن و… را بر جای می‌گذارد. موتور هر خودرویی برای اینکه حرکت کند به این فرآیند وابسته است. در نتیجه هر ماشین دائما احتراق را تجربه می‌کند و با این آلاینده‌ها مواجه است. انواع فیلترهای روغن موتور با تصفیه کردن روغن از آلودگی و ناخالصی، روغن تمیز را به موتور منتقل می‌کند.

مانع از ورود روغن غلیظ به موتور

یکی دیگر از کاربردهای اصلی روغن، روانکاری اجزا و قطعات موتور است. هنگامی که حجم قابل توجهی از دوده در روغن حل می‌شود، غلظت آن افزایش پیدا می‌کند و در نهایت عملکرد طبیعی موتور مختل می‌شود. کاری که فیلترها انجام می‌دهند، این است که به وسیله سوراخ‌های بسیار ریز خود مانع از ورود روغن غلیظ به پمپ موتور می‌شوند تا موتور خودرو به درستی کار کند.

افزایش طول عمر قطعات موتور

قطعات متحرک موتور برای اینکه به‌درستی کار خود را انجام دهند، به روغن نیاز دارند. اگر فیلتر روغن به درستی عمل کند، همه قطعات خودرو برابر خوردگی و سایش محافظت می‌شوند و حرکت آن‌ها را روان‌تر می‌کند. در نتیجه ماشین عملکرد بهتری خواهد داشت و می‌توان گفت که مهم‌ترین کاربرد فیلتر روغن افزایش طول عمر موتور و خودرو است.

ویژگی‌های گوناگون فیلتر روغن استاندارد

فیلتر روغن پرشیا- ساینا- پژو استاندارد بایستی شامل معیار و شاخص‌های زیر باشد تا بتواند وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهد:

  • قابلیت بالا در جذب ریزترین ناخالصی‌های روغن
  • دارای مقاومت بالا در برابر فشار و حرارت روغن
  • مجهز به محفظه مقاوم در برابر فشار، ضربه و حرارت
  • برخورداری از قابلیت آب‌بندی مناسب به‌مجرد بسته شدن روی موتور خودرو
  • در مواقع مسدود شدن کاغذ فیلتر برای مطمئن شدن از ورود روغن به موتور خودرو باید به سوپاپ بای-پس مجهز باشد.

اجزای اصلی فیلتر روغن خودرو

فیلترهای روغن موتور پیچی جزو کامل‌ترین نوع فیلتر هستند که اجزای اصلی آن عبارتند از:

اورینگ آب‌بندی

درپوش فلزی فیلتر روغن دارای یک سوراخ بزرگ خروجی و سوراخ‌های کوچک ورودی است. ممکن است پس از خاموش شدن خودرو مقداری روغن از سیستم روغن‌کاری وارد کارتر شود. برای جلوگیری از این موضوع لاستیک مسدود کننده در فیلتر روغن خودرو تعبیه شده است.

کاغذ صافی

سوپاپ اطمینان بای-پس برای مواقعی که کاغذ صافی مسدود می‌شود، تعبیه شده و موجب عبور روغن می‌شود. فنر فشاری نیز به‌عنوان نگهدارنده و محفظه بیرونی فیلتر روغن کاربرد دارد.

انواع فیلتر روغن خودرو

انواع فیلتر روغن خودرو از نظر چگونگی نصب روی موتور خودرو به دو دسته پیچی و کارتریجی دسته‌بندی می‌شوند:

فیلتر روغن کارتریجی (المنتی)

این نوع فیلتر روغن صرفا شامل المنت تصفیه روغن است و در مواقع تعویض، به همراه واشر آب‌بندی داخل جایگاه خود روی موتور قرار می‌گیرد. از دیگر قسمت‌های فیلتر کارتریجی می‌توان به درپوش و… اشاره کرد که به تعویض نیاز ندارند و جزو قطعه‌های ثابت موتور ماشین به‌شمار می‌روند و به‌عنوان مثال فیلتر روغن پژو (۲۰۶) از نوع کارتریجی است.

فیلتر روغن پیچی

فیلتر روغن پیچی در مقایسه به فیلتر روغن کارتریجی مجموعه‌ای کامل‌تر است. این نوع فیلتر روغن علاوه بر کارتریج (المنت)، قسمت‌های دیگری مانند بدنه فلزی، انواع صفحات جداکننده و… را نیز داخل یک بدنه استوانه‌ای شکل جا داده و به‌طور رزوه‌ای یا پیچی روی بدنه موتور خودرو نصب می‌شود. هنگام تعویض این نوع فیلتر روغن تمامی این مجموعه با یک نمونه نو جایگزین می‌شود. به عنوان مثال فیلتر روغن پژو (۴۰۵) و پراید از این نوع است.

نکات مهم هنگام خرید فیلتر روغن خودرو

پیش از خرید این قطعه ضروری خودرو باید با نکاتی که به ما کمک می‌کنند بهترین و باکیفیت‌ترین فیلتر روغن ساینا -پرشیا- پژو را خریداری کنیم، آشنا شویم. برخی از این نکات به شرح زیر هستند.

قیمت

به‌طور کلی در خرید هر چیزی قیمت تاثیر بسیار زیادی در انتخاب دارد. نمونه‌های باکیفیت و مرغوب این قطعه به‌طبع قیمت بالایی دارند و شما باید قبل از خرید حتما بودجه خود را مشخص کنید و با توجه به جنس، کیفیت و… فیلتر روغن مناسب را انتخاب نمایید.

برند و فروشگاه

معمولا برند و فروشگاه‌های معروف و معتبر تضمین کیفیت بهتری دارند و در هنگام خرید، این محصول را از یک برند و فروشگاه معتبر خریداری کنید تا از کیفیت و دوام آن مطمئن باشید.

متناسب بودن فیلتر با مدل خودرو

نوع فیلتر روغن پرشیا -پژو- ساینا را بایستی متناسب با مدل خودروی خود انتخاب کنید و در این مورد می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید و یا از متخصصان و تعویض روغنی‌های معتبر کمک بگیرید.

جنس صافی فیلتر روغن

جنس صافی فیلتر روغن نقش بسیار مهمی در انتخاب نوع فیلتر روغن خودرو ایفا می‌کند و به‌عنوان مثال فیلترهای سلولزی ارزان‌تر هستند اما در مقابل باید زوددتر تعویض شوند. همچنین فیلترهای مصنوعی روغن و فلزی دوام بیشتری دارند و روغن را با کیفیت بالاتری ارائه می‌دهند، به همین دلیل قیمت آن‌ها گران‌تر است.

خرید فیلتر روغن خودرو

سایت البرز فیلتر یک فروشگاه اینترنتی معتبر و باسابقه است که فیلترهای روغن را در تمامی برندها، طرح‌ها و سایزهای مختلف عرضه می‌کند. فیلترهای روغن این فروشگاه اینترنتی کیفیت بسیار بالایی دارند و در تولید آن‌ها از مواد مرغوب استفاده شده است. البرز فیلتر به سبب حذف و از بین بردن واسطه‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید یک کالای با کیفیت را با قیمت پایین خریداری کنید.

همچنین شما می‌توانید از طریق این فروشگاه اینترنتی فیلتر روغن پژو- پرشیا- ساینا را خریداری کنید. برای سفارش این محصول تنها باید از طریق سایت، نوع مورد نظر خود را پس از مقایسه قیمت و کیفیت با سایر برندها، انتخاب کنید و آن را سفارش دهید تا در مدت زمان کوتاهی به دست شما برسد.

سخن پایانی

برای اینکه کیفیت روغن استفاده شده در موتور خودرو در اثر نفوذ ذرات ناخالصی افت نکند، از فیلتر روغن استفاده می‌شود. در هر خودرو باید یک فیلتر روغن وجود داشته باشد. چرا که موجب افزایش طول عمر قطعات موتور، مانع از ورود روغن غلیظ به موتور، تصفیه روغن موتور از آلودگی و… می‌شود. سایت البرز فیلتر یک فروشگاه اینترنتی معتبر و باسابقه است که فیلترهای روغن را در تمامی برندها و سایزهای مختلف عرضه می‌کند. شما می‌توانید از طریق این فروشگاه اینترنتی فیلتر روغن پژو- پرشیا- ساینا را خریداری کنید.

admin
ارسال دیدگاه