همه چیز درمورد فیلتر روغن ماشین سنگین

امروزه با پیشرفت صنایع گوناگون در حوزه عمران و آبادانی کشور، ماشین‌های سنگین بسته به عملکردهای متفاوت با قطعات گوناگونی طراحی شده و  به این عرصه ورود کرده‌اند؛ اما یکی از اصلی‌ترین قطعات خودروهای سنگین فیلتر روغن‌موتور است؛ چرا که موتور ماشین‌های سنگین در دماهای بالا کارکرده و ملزم به انتخاب فیلتر روغن مناسب و تعویض به‌موقع آن است تا از آسیب رساندن به موتور و خرابی آن جلوگیری کند.

بنا به همین حساسیت، لازم است نسبت به فیلتر روغن ماشین سنگین و انواع آن شناخت کافی داشته باشید تا به هنگام تهیة آن، بهترین انتخاب را باتوجه‌به نحوه کارکرد ماشین سنگین خود داشته باشید؛ به همین دلیل در ادامه به بررسی فیلتر روغن ماشین سنگین و تأثیر آن بر موتور و دیگر قطعات پرداخته‌ایم.

فیلتر روغن ماشین سنگین

استفاده از روغن‌موتور برای جلوگیری از اصطکاک میان قطعات ماشین سنگین و روانکاری آن‌ها بسیار حیاتی است؛ زیرا تأثیر آن بر قطعات خودرو به حدی مهم است که می‌توان گفت روغن‌موتور تضمین‌کنندة  سلامت فنی خودروهای سنگین است؛ اما فیلتر روغن از اهمیتی فراتر از این برخوردار است؛ چرا که پیش از ورود روغن به موتور ماشین، باید ذرات ناخالصی که به هنگام روانکاری قطعات ماشین وارد روغن شده‌اند را در خود نگه دارد و مانع ورود آن به اصلی‌ترین قطعة خودرو شود.

مکانیکان با تجربه، اهمیت دادن به این محصول را بسیار توصیه می‌کنند؛ چراکه توجه نداشتن به این موضوع، می‌تواند هزینه های سنگینی در پی داشته باشد. جهت آشنایی بیشتر شما با عملکرد فیلتر روغن ماشین سنگین، در ادامه به بررسی وظیفة آن در ماشین سنگین پرداخته‌ایم.

وظیفهٔ فیلتر روغن در ماشین سنگین

درواقع فیلتر روغن ماشین سنگین وظیفه دارد با جذب ذرات ناخالصی‌ نظیر گردوغبار و دیگر آلودگی‌ها، روغن‌موتور را با خلوص بیشتری به سمت موتور ماشین بفرستد تا بازده آن بالا رود. این فیلتر به‌واسطة سوراخ‌های کوچکی که بالای آن طراحی شده است، روغن را درون محفظة خود کشیده و با عبور آن از تصفیه‌کننده، تمام آلودگی‌ها و ذرات ناخالصی را به خود جذب کرده و سپس از طریق سوراخ بزرگی که در بالای آن تعبیه شده است روغن تمیز را به سمت موتور هدایت ‌کند.

این روند جداسازی ناخالصی‌ها از روغن‌موتور و تأثیر فیلتر روغن، ممکن است در ظاهر چندان مهم جلوه نکند؛ اما باید بدانید که عدم تعویض به‌موقع فیلتر روغن ماشین سنگین، عواقبی گسترده همچون واردکردن آسیبی جدی به موتور ماشین و سوختن پمپ آن را به دنبال دارد؛ بنابراین با تهیه فیلتر روغن باکیفیت و تعویض به‌موقع آن می‌توانید بازده موتور را بالا برده و نگران پرداخت هزینه‌های حاصل از خرابی آن نباشید.

انواع فیلتر روغن ماشین سنگین

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، ماشین‌های سنگین انواع گوناگونی داشته که بسته به همین تنوع، انواع فیلتر روغن نیز روانة بازار شد؛ به همین سبب فیلتر روغن ماشین سنگین را می‌توان بر اساس موارد زیر دسته‌بندی کرد:

نوع عنصر تصفیه‌کننده

1_فیلتر روغن فلزی: این نوع فیلتر روغن، به‌واسطه‌ی استفاده از یک تصفیه‌کننده‌ی فلزی، از عمری طولانی‌تر برخوردار بوده و با قیمت بیشتری نسبت به دیگر فیلترها در بازار عرضه می‌شود. این محصولات قابل شستشو بوده و می‌توان در شرایط خاص، از این محصول چندبار استفاده کرد.

2_فیلتر روغن کاغذی: ارزان‌ترین فیلتر روغن ماشین سنگین است که به سبب عمر کوتاهی که دارد برخی از افراد علی‌رغم پایین بودن قیمت، از انتخاب آن صرف نظر می‌کنند. این محصول نیز با توجه به قیمت پایین خود، ویژگی‌هایی دارد.

3_فیلتر روغن ترکیبی: این فیلتر روغن از یک تصفیه‌کننده‌ی فلزی و کاغذی تشکیل شده است تا با در بر داشتن ویژگی‌های مثبت هر دو گروه، عملکرد بهتری را در ماشین سنگین داشته باشد.

نوع اتصال

1_فیلتر روغن فشاری: این فیلتر برای خودروهای سنگین با موتورهای بزرگ کاربردی است؛ چرا که فیلترهایی نظیر فیلتر روغن بنز 10 تن، با یک فشار به موتور وصل می‌شوند. برای خرید بهترین فیلتر روغن‌های خودروهای سنگین، می‌توانید به قسمت خرید سایت مراجعه فرمایید.

2_فیلتر روغن پیچی: این نوع فیلتر یکی از رایج‌ترین انواع فیلتر روغن ماشین سنگین همچون فیلتر روغن اتوبوس است که تنها با یک پیچ به موتور ماشین وصل می‌شوند.

 

زمان تعویض فیلتر روغن ماشین سنگین

تمامی قطعات ماشین عمر مفیدی دارند که پس از گذشت این بازة زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید؛ فیلتر روغن ماشین سنگین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در بازه‌های زمانی مشخص، به هنگام سرویس ماشین باید تعویض شود؛ چرا که به‌مرورزمان فیلتر روغن توسط ذرات ناخالصی مسدود شده و دیگر عملکرد اولیه را نخواهد داشت؛ به همین سبب منجر به افزایش فشار در محفظة فیلتر و کارکردن سوپاپ‌اطمینان می‌شود؛ درنتیجه روغن کثیف وارد موتور شده و ساییدگی و استهلاک موتور را به وجود می‌آورد.

بنابراین، تمامی صاحبان ماشین‌های سنگین ملزم به تعیین بازه‌های زمانی مشخصی برای تعویض فیلتر روغن‌موتور هستند تا از بروز چنین مشکلاتی جدی جلوگیری کنند. این بازة زمانی بسته به شرایط کاری و نوع فیلتری که استفاده می‌کنید متفاوت است؛ اما توصیه می‌شود با هر بار تعویض روغن‌موتور، فیلتر آن را نیز تعویض کنید.

 

نکات مهم هنگام خرید فیلتر روغن ماشین سنگین

یقیناً تاکنون به تأثیری که فیلتر روغن ماشین سنگین بر نحوة عملکرد ماشین و موتور آن دارد آگاه شده‌اید؛ بنابراین، به هنگام خرید فیلتر روغن باید به دو نکتة مهم توجه داشته باشید تا مناسب‌ترین انتخاب را از میان انواع فیلترهای روغن داشته باشید.

پیش از اقدام به خرید فیلتر روغن ماشین سنگین، سعی کنید خودتان نسبت به انواع آن شناخت کافی پیدا کنید تا نسبت به بهترین آن آگاه باشید و با راهنمایی‌های سودمندانة برخی فروشندگان، فیلتر بی‌کیفیت و نامناسب تهیه نکنید.

دومین نکتة مهمی که باید به آن بسیار توجه کنید، سازگاری فیلتر روغن با مدل و برند ماشین سنگین شما است؛ چرا که هر فیلتر روغن برای پاسخ به نیاز برخی ماشین‌های سنگین طراحی شده است و بسته به عملکرد این ماشین‌ها متفاوت‌اند.

جمع‌بندی

همان‌طور که متوجه شدید با پیشرفت صنایع و بروز نیازهای جدید جوامع کنونی، ماشین‌های سنگین با قابلیت‌ها و عملکرد متفاوتی جهت پاسخ به این تقاضا‌های بشریت طراحی و وارد عرصه شدند؛ به همین سبب قطعات نیز در انواع گوناگونی تولید و عرضه شدند. فیلتر روغن ماشین سنگین یکی از مهم‌ترین این قطعات است که تأثیر زیادی بر سلامت فنی ماشین و بازدهی آن دارد؛ به همین جهت باید در انتخاب و تعویض به‌موقع آن بسیار دقت کنید تا با تهیة فیلتری مناسب، سلامت موتور ماشین سنگین خود را تضمین کنید و از متحمل شدن هزینه‌های تعویض موتور جلوگیری کنید.

به منظور پیشبرد این امر، ما در مجموعة فیلتر البرز، همواره در تلاش بوده‌ایم با ارائه اطلاعات جامع در خصوص تمامی فیلترها و قابلیت‌های هرکدام، کاربران خود را در انتخاب فیلتر روغن مناسب بسته به تقاضایی که دارند یاری کرده و با عرضة محصولات باکیفیت، دغدغة تعویض زودهنگام فیلتر را از مشتریان خود دور کنیم.

admin
ارسال دیدگاه